Atopowe zapalenie skóry w skrócie AZS jest to choroba skóry przebiegająca z uporczywym świądem. Swędzenie to jest na tyle dokuczliwe, że chora osoba często nie może normalnie funkcjonować na co dzień, nie może spać, normalnie pracować i funkcjonować.
AZS dotyka częściej dzieci, jednak i dorośli borykają się z tym problemem. Pojęciem powiązanym z AZS jest atopia czyli wrodzona skłonność do alergicznych reakcji skóry.
Leczenie Atopowego zapalenia skóry jest trudne. Można zmniejszyć objawy poprzez stosowanie odpowiedniej pielęgnacji oraz leków.
W przypadku AZS często dochodzi to nasilania objawów oraz ich wygaszaniu, naprzemiennie. Związek z chorobą mają czynniki immunologiczne, środowiskowe oraz genetyczne.
Co to jest atopowe zapalenie skóry?
W AZS zaburzone są funkcje ochronne skóry. Następuje to poprzez rozluźnienie połączeń między komórkami naskórka. Utracony zostaje płaszcz lipidowy skóry czyli zewnętrzna warstwa ochronna. Wówczas z powierzchni skóry w łatwiejszy sposób odparuje woda i skóra przesusza się. Łatwiej mogą w nią wniknąć czynniki infekcyjne oraz różnego rodzaju zanieczyszczenia. Skóra dotknięta Atopowym zapaleniem jest często podrażniona, nadwrażliwa oraz często bardzo swędzi.
Ponadto skóra zachowuje się jak w przypadku alergii i produkuje dużo czynników zapalnych. Często układ immunologiczny jest rozregulowany. W skórę mogą wnikać alergeny i inne substancje obce.
Czynniki wywołujące AZS
Jedna z teorii mówi, że w przypadku AZS podobnie jak w przypadku alergii czynnikiem wywołującym może być nadmierna, przesadna higiena i niedopuszczanie do kontaktu z różnymi czynnikami, tzw sterylne wychowanie. Uniemożliwia to prawidłowy rozwój układu immunologicznego. i może przyczyniać się do różnego rodzaju nadwrażliwości w późniejszym etapie życia.
Objawy pojawiają się najczęściej we wczesnym dzieciństwie. Mogą objawiać się wysypką grudkową, wysiękową. Skóra pęka, przebarwia się. Często bardzo swędzi a nieustanne drapanie powoduje pogorszenie stanu skóry.
Atopowe zapalenie skóry często występuje w dołach łokciowych, dłoniach, pod kolanami, a u niemowląt najczęściej zaczyna się wysypką na twarzy. W diagnostyce choroby pomocne mogą być badania w kierunku alergii, np. poziom przeciwciał IgE we krwi.
Leczenie AZS
Leczenie azs jest trudne i długotrwałe. Podstawą terapii jest pielęgnacja za pomocą emolientów czyli preparatów na bazie tłuszczów. Mają one za zadanie odbudować płaszcz lipidowy skóry. Regularne stosowanie specjalnych kosmetyków pielęgnacyjnych zatrzymuje wodę w głębszych warstwach skóry oraz zapobiega jej wysychaniu.
Należy pamiętać, że atopowa skóra nie lubi drażniących substancji. Warto więc unikać kosmetyków które zawierają substancje drażniące, zapachowe jak również konserwanty.Nie wskazane są również długie oraz gorące kąpiele.
Nie polecam od razu sięgania po leki sterydowe. Leki takie są przypisywane przez wielu lekarzy jednak nie są pozbawione efektów ubocznych oraz mogą być w swoim stosowaniu niebezpieczne.
Dobrze jest na pewno zacząć od odpowiedniej pielęgnacji poniewać to pielęgnacja jest najważniejsza oraz może zdecydowanie polepszyć stan cery
O czym sama się przekonałam.