Kardiolog to lekarz, który w swojej pracy zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem pacjentów ze schorzeniami układu krążenia. Kiedy należy udać się do kardiologa? Jak wygląda wizyta u takiego lekarza?
Schorzenia układu krążenia są główną przyczyną zgonów Polaków. Miażdżyca naczyń krwionośnych, zawały serca, udary to jedne z poważnych dolegliwości dotykających zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Wcześnie rozpoznane i leczone schorzenia układu krążenia nie muszą być jednak zagrożeniem. Właśnie dlatego ważne jest systematyczne prowadzenie badań oraz prowadzenie kuracji zaleconej przez lekarza kardiologa.
Kiedy wskazana jest wizyta u kardiologa?
Kardiolog jako lekarz posiadający duże doświadczenie i rozległą wiedzę w dziedzinie działania układu krążenia oraz serca.
Wizyta u tego specjalisty wskazana jest wtedy, gdy zauważane są niepokojące objawy. Wśród nich znajdują się przede wszystkim:
- szybkie męczenie się
- gorsza tolerancja wysiłku
- szybka zadyszka
- uczucie kołatania serca
- bóle w klatce piersiowej
- zawroty głowy
- duszności
- omdlenia
- nierówne bicie serca
- nadciśnienie tętnicze
- nieprawidłowe wyniki badań EKG
Gdy zatem zauważane są powyższe symptomy, warto udać się do kardiologa, który będzie mógł przeprowadzić dalsze badania i postawić diagnozę, by rozpocząć skuteczne leczenie dla poprawy jakości życia pacjenta.
Kardiolog – na NFZ czy prywatnie?
Do lekarza kardiologa można udać się w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli na NFZ albo też prywatnie.
Wizyta na NFZ jest bezpłatna dla osób opłacających ubezpieczenie zdrowotne, ale dostanie się do lekarza może wymagać kilkumiesięcznego oczekiwania. Właśnie dlatego wielu pacjentów decyduje się na prywatne konsultacje, które oferuje między innymi kardiolog w Bielsku.
Wizyta u kardiologa – jak wybrać dobrego lekarza?
Aby wybrać odpowiedniego lekarza kardiologa, warto zapoznać się z różnymi ofertami gabinetów i klinik. Aktualnie informacje na temat dostępnych adresów można znaleźć w internecie.
Przy poszukiwaniu dobrego lekarza, warto zwrócić szczególną uwagę na jego opinie, które także można wyszukać w internecie. Dzięki temu można dowiedzieć się, który lekarz rekomendowany jest przez pacjentów, natomiast uniknąć wizyty u tego, który nie cieszy się zbyt dobrymi opiniami.
Jak wygląda wizyta u lekarza dermatologa?
Wizyta u lekarza dermatologa przebiega w dwóch etapach – pierwszym z nich jest skonsultowanie z lekarzem objawów, natomiast drugim wykonanie niezbędnych badań w gabinecie.
Lekarz pyta pacjenta między innymi o kwestie jak doświadczane objawy, towarzyszące im okoliczności, dotychczasowe schorzenia, historia chorób w rodzinie. Gdy wcześniej wykonało się badania, warto także przekazać je lekarzowi, który będzie mógł się z nimi zapoznać.
Na miejscu w gabinecie lekarza kardiologa może on także wykonać badania jak badanie ciśnienia krwi, badanie EKG czy badanie USG. Pomogą one w postawieniu diagnozy. W razie potrzeby lekarz może także zalecić dodatkowe badania, na przykład badania krwi, które pomogą mu w postawieniu diagnozy.