Problemy z zaśnięciem, pogorszenie się samopoczucia, poszukiwanie poprawy nastroju w używkach, a taki paniki, wzmożona podejrzliwość, napady gniewu i złości, apatia, a także trudność w skupieniu uwagi to bardzo częste objawy, które oznaczają, że konieczna jest konsultacja u psychologa lub psychiatry. Zdaniem specjalistów, nie powinno się z tym zwlekać, a kryzys psychiczny może dopaść dosłownie każdego.
Jeśli okaże się, że powinien pomóc nam psychiatra Warszawa to miejsce, gdzie odnajdziemy najwięcej renomowanych specjalistów. Warto wiedzieć o tym, iż prognozy WHO wskazują, że w najbliższych latach psychiczne problemy staną się największym wyzwaniem dla zdrowia społeczeństwa. Badania sprzed kilku lat na grupie około 10 tysięcy mieszkańców naszego kraju dowiodły, że prawie 1/5 badanych choć raz miała zdiagnozowane zaburzenia psychiczne należące do grupy 18 – to m.in.: depresja, zaburzenia lękowe, schizofrenia, a także uzależnienia od substancji psychoaktywnych. Aż 10 % badanych zmagało się z nerwicą. Przewiduje się, że kolejne badania wskażą jeszcze większe problemy w tej materii, a pandemia z pewnością przyczynia się do tego, że rozpowszechnianie się chorób psychicznych zdecydowanie się nasila.
Do jakiego specjalisty należy się udać?
Zarówno psychiatra, jak i psycholog może udzielić nam pomocy w przypadku wielu różnych sytuacji życiowych, a to szczególnie wtedy, kiedy nie radzimy sobie samemu. Może być to np. nagła utrata pracy, odejście partnera lub partnerski, śmierć bliskiej osoby lub poważna choroba w rodzinie, rozwód, czy też przemoc ze strony bliskich, czy też obcych osób.
Psychologów odwiedzają często osoby z rodzin dysfunkcyjnych, a to np. takich, w których istnieje problem alkoholowy. Takie osoby upatrują źródeł trudności swych problemów w nieodpowiednio przepracowanym dzieciństwie. Są to też niejednokrotnie pewne trudności, jakie zachodzą w relacjach partnerskich, problemy wychowawcze w kontakcie z dziećmi, czy też zwykła chęć nauczenia się efektywnej komunikacji.
Istnieje przekonanie, że do psychologa idziemy porozmawiać na kozetce, a do psychiatry po lekarstwa. Mimo tego, że do psychiatry udają się pacjenci z poważniejszymi chorobami psychicznymi, bardzo często specjaliści ci pomagają także osobom z obniżonym nastrojem, brakiem energii, czy też wycofanym z życia społecznego. Jeśli tylko w naszej głowie pojawią się jakiekolwiek wątpliwości co do stanu swojego zdrowia psychicznego, należy udać się do psychiatry. To już sam specjalista podejmie decyzję, czy w naszym przypadku konieczne jest konkretne leczenie.
Psychiatrę warto odwiedzić nie tylko wtedy, kiedy mamy do czynienia z poważnymi zaburzeniami psychicznymi, ale też podczas trudnych sytuacji życiowych, kiedy nie dajemy sobie z nimi rady, a towarzyszy nam przez to duży stres. Kiedy lekarz psychiatra stwierdzi, że konsultacja psychologiczna przyniesie nam więcej korzyści, odeśle po prostu nas do psychologa. Tego typu współpraca specjalistów przynosi najlepsze efekty, gdyż umożliwia dokonanie możliwie dokładnej oceny stanu zdrowia psychicznego oraz leczenia łączoną metodą.