Brak zębowy powinno się jak najszybciej uzupełnić. Czy w tym celu lepiej zdecydować się na protezę wyjmowaną czy na stałą?
Protetyka to dział stomatologii, który zajmuje się uzupełnianiem braków zębowych u pacjentów, na przykład w przypadku mocno zniszczonych zębów lub po urazach i chorobach. Gdy poszukiwany jest specjalista w tej dziedzinie – protetyk Warszawa to miasto, gdzie również można skorzystać z jego pomocy.
Jaką protezę zębową wybrać?
W gabinetach stomatologicznych można obecnie skorzystać z różnych typów protez zębowych. Najszersza gama propozycji czeka na pacjentów w gabinetach prywatnych, ponieważ NFZ refunduje tylko jeden typ protezy – protezę akrylową.
Gdy zatem celem jest uzupełnienie bardziej komfortowe, trwalsze, wtedy pomoże prywatny protetyk Warszawa lub w innej miejscowości.
Wybór odpowiedniej protezy zębowej powinien przede wszystkim bazować na indywidualnych potrzebach i preferencjach pacjenta. Dzięki temu można dobrać taką, która będzie wytrzymała, wygodna i estetyczna.
Protezy zębowe dzielone są na dwie główne kategorie:
- protezy ruchome, wyjmowane z jamy ustnej
- protezy stałe, które mocowane są w jamie ustnej trwale
Na jaki rodzaj protezy warto się zdecydować? Warto zapoznać się z ich różnymi rodzajami przed podjęciem decyzji!
Rodzaje protez ruchomych
Protezy ruchome mogą być zarówno częściowe, jak i całościowe, czyli mogą one uzupełniać pojedyncze albo mnogie braki zębowe. Protezy te wyjmuje się z jamy ustnej, na przykład na czas snu czy do czyszczenia.
Najczęściej używane protezy ruchome to te wykonane z akrylu albo protezy szkieletowe. Te akrylowe są tanie, lecz nie są wygodne. Mogą powodować otarcia, zaburzać mowę. Protezy szkieletowe są bardziej kompaktowe, nie zajmują tyle miejsca w jamie ustnej, a także są wygodniejsze i wytrzymalsze. Do wykonania protez szkieletowych używane są też różne materiały, co przekłada się na ich wygląd i trwałość.
Gdy poszukiwane są wysokiej klasy protezy tego typu, potrzebny będzie dobry protetyk Warszawa to miasto, gdzie można skorzystać z fachowego wsparcia w sprawdzonych gabinetach stomatologicznych.
Rodzaje protez stałych
Stałe protezy są mocowane trwale, dlatego pacjent nie może wyjmować ich z ust. Dzięki temu lepiej imitują one naturalne zęby, a także zapewniają większy komfort.
Najczęściej używanymi stałymi protezami zębowymi są koronki oraz mostki. Koronki umieszczane są na korzeniu albo na implancie zębowym i pozwalają wtedy na imitowanie pojedynczych zębów, spełniając ich funkcję. Z kolei mostki są zakładane na dwóch zębach filarowych – znajdujących się w pobliżu braku, by go zasłonić.
Do protez stałych zaliczane są również licówki, które wykonuje się z porcelany albo kompozytu. Są one stosowane głównie na zębach przednich, na przykład przy ich złamaniach.
Na jaki rodzaj protezy zębowej warto się zdecydować?
Najlepszym wyborem są protezy stałe, które są dla pacjenta wygodniejsze. Protezy ruchome, szczególnie szkieletowe, również mogą być dobrym wyborem.
Najlepiej więc podjąć decyzję wspólnie ze stomatologiem, który doradzi, na co warto się zdecydować.