Zabiegi usuwania zębów, czyli ich ekstrakcji nie są obecnie aż tak często prowadzone jak przed laty. Wynika to z postępu stomatologii, która wiele zębów może uratować zamiast ich usuwania. Są jednak przypadki, gdy ekstrakcja jest konieczna. Kiedy jest ona prowadzona najczęściej? Zobacz najważniejsze informacje o usuwaniu zębów!
Na czym polega zabieg usuwania zębów?
Usuwanie zębów, inaczej ich ekstrakcja, jest zabiegiem stomatologicznym polegającym na ich wyrwaniu. Procedura ta prowadzona jest z różnych wskazań.
Zęby osadzone w kościach szczęki i żuchwy w jamie ustnej mogą być usuwane za pomocą kleszczy lub techniką chirurgiczną, gdy wybranie pierwszej metody nie jest możliwe.
Wskazania do ekstrakcji zęba – kiedy konieczne jest jego usunięcie?
Wyrywanie zębów jest zabiegiem, który może być wykonany zarówno z powodów leczniczych, gdy ząb jest naruszony przez próchnicę lub uszkodzony, jak i może być ono powiązane z prowadzonymi innymi zabiegami.
Do najczęściej występujących wskazań dotyczących ekstrakcji zębów zaliczane są:
- Głęboka próchnica – gdy tkanki zęba są w większości zniszczone przez procesy próchnicze, w takim przypadku jego odbudowa nie będzie już możliwa.
- Nieskuteczność leczenia kanałowego – jeżeli nie przyniosło ono oczekiwanych skutków, na przykład ze względu na znaczne zniszczenie korzeni, infekcję, błędy popełnione przez dentystę.
- Leczenie implantologiczne – usuwa się ząb przed wszczepieniem implantu stomatologicznego.
- Leczenie ortodontyczne – wyrywanie zębów praktykowane jest wtedy, gdy w jamie ustnej nie ma zbyt wiele miejsca, dlatego dzięki temu robi się przestrzeń do prawidłowego przesunięcia zębów.
- Choroby przyzębia – wyrwanie jest zwykle konieczne przy zaawansowanych dolegliwościach, na przykład paradontozie, gdy zęby są chwiejne.
- Uszkodzenia zębów – w niektórych przypadkach zęby można uratować po ich pęknięciu, wybiciu, natomiast niekiedy nie jest to możliwe, więc trzeba je usunąć.
Gdzie usunąć ząb – na NFZ czy prywatnie?
Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje usuwanie zębów, jednak wielu pacjentów woli skorzystać z pomocy prywatnych gabinetów i klinik. Prywatny dentysta może zapewnić szybszy zabieg, który odbędzie się również w lepszych warunkach i z użyciem wyższej jakości sprzętu.
Usługi w tym zakresie oferuje między innymi klinika Ziętek Clinic, która stosuje nowoczesną piezochirurgię. Dokładne informacje można znaleźć pod adresem https://zietekclinic.com/uslugi/usuwanie-zebow/.
Czy wyrywanie zębów boli?
Obecnie podczas zabiegów ekstrakcji zębów wykorzystuje się znieczulenia miejscowe, które pozwalają na praktyczne całkowite wyeliminowanie dolegliwości bólowych podczas zabiegu oraz po jego wykonaniu.
Stosuje się standardowe znieczulenia stomatologiczne, czyli znieczulenia igłą, a w prywatnych gabinetach również znieczulenia komputerowe, sedację wziewną, a nawet narkozę, czyli znieczulenie ogólne.
Jak postępować po ekstrakcji zęba?
Zabieg polegający na ekstrakcji zęba wymaga odpowiedniego postępowania po jego wykonaniu, by umożliwić prawidłowe zagojenie się tkanek.
Przede wszystkim po ekstrakcji nie zaleca się jedzenia i mycia zębów w okolicy przeprowadzonej ekstrakcji, aby nie naruszyć tkanki w zębodole. Należy też unikać gorących napojów jak herbata, kawa, a także nie należy palić papierosów. Pożywienie jedzone po wyrwaniu zęba powinno mieć konsystencję półpłynną, miękką.
Gdy pojawiają się jakiekolwiek dolegliwości bólowe silniejsze niż po ekstrakcji, konieczne będzie udanie się do stomatologa. Mogą one oznaczać pojawienie się infekcji, suchego zębodołu. Wtedy ważne jest szybkie rozpoczęcie leczenia.